ÖMER KOKAL EŞLİĞİNDE KAPALIÇARŞI’DAN, SÜLEYMANİYE’YE 09.12.2023 CUMARTESİ

1. GÜN

Gezimize tarihi yarımadanın az bilinen anıtsal yapısı Kalenderhane Kilise Camisi ile başlıyoruz. Ardından Mimar Sinan’ın çıraklık eseri olarak bilinen Şehzade Külliyesi’nde Rüstem Paşa’dan, Şehzade Mehmet’e uzanan Osmanlı’nın az bilinen hikayelerini dinliyoruz. Sonrasında muhteşem duvar panoları ve modern mimarisiyle dikkat çeken İMÇ çarşısına gidiyoruz. Burada bulunan Bedri Rahmi Eyüpoğlu’ndan, Füreya Koral’a kadar pek çok farklı sanatçının yaptığı dev panolardan bazılarını görüp hikayelerini dinliyoruz. Süleymaniye’nn arka sokaklarından geçerek bir sonraki durağımız olan Süleymaniye Külliyesi’ne ulaşıyoruz.

 

İlk olarak Süleymaniye Külliyesi’nin muhteşem manzaralı terasına gidiyoruz. Terastan görünen kent manzarası Mimar Sinan’ın yer seçiminde ne kadar doğru karar verdiğinin kanıtı adeta. Külliye ve Sinan hakkında alacağımız ön bilgiler sonrası caminin iç mekanına girecek, yapının sıra dışı detaylarını görüp, efsanelerini dinleyeceğiz. Ardından külliyenin ilginç köşelerinde keşfe çıkacak bu arada Sinan’ın türbesini göreceğiz.  

 

Ardından Kapalıçarşı’ya sıradışı ve az bilinen bir kapıdan gireceğiz. Çarşının en güzel restoranı olan Havuzlu Restoran’da vereceğimiz öğle yemeği molasından sonra Kapalıçarşı’nın az bilinen köşelerini keşfe çıkıyoruz. Çarşının en orijinal kısımları olan Zincirli Han, Sandal ve Cevahir Bedestenlerini gezeceğiz. Çukur Muhallebici’nin hikayesini dinleyip, çarşının en dar sokağını görüp çarşının çevresini keşfe devam edeceğiz. Çarşı çevresindeki en sağlam han olan Çuhacı Hanı gezip üst katından fotoğraf çekip, klasik cami mimarisine yepyeni bir soluk getiren 18. Yüzyıl yapısı Nuruosmaniye Camisi’ne gideceğiz.
Gezimize son noktayı caminin terasında koyacağız.

 

BULUŞMA YERİ: SÜLEYMANİYE ÇİKOLATACISI

*16 Mart Şehitler Cad. No:9 Vezneciler. Kafe Saat 10.00’da hizmete geçiyor.  

 

BULUŞMA SAATİ: 10:15

 

Gezi Ücreti: 550 TL

  • Programda belirtilen gezi ve ziyaretler,
  • Rehberlik hizmeti,
  • Kişiye özel kulaklık seti
  • Öğle yemeği.
  • Kişisel harcamalar.
Tur danışmanı bilgisi bulunamadı.
Ekstra tur bilgisi bulunamadı.

ÖMER KOKAL EŞLİĞİNDE KAPALIÇARŞI’DAN, SÜLEYMANİYE’YE 09.12.2023 CUMARTESİ

Kalkış - Dönüş Tarihi / Konsept 2 Kişilik Oda
(Kişi Başı)
İlave Kişi Tek Kişilik Oda 3 Kişilik Oda
(Kişi Başı)
4 Kişilik Oda
(Kişi Başı)
5 Kişilik Oda
(Kişi Başı)
Çocuk İndirimleri
09.12.2023 - 09.12.2023
Yemeksiz

550,00 TL

550,00 TL

550,00 TL

-

-

-
Tanıtım filmi bulunamadı.