ÖMER KOKAL İLE BOĞAZDA KÜLTÜR MOZAİĞİ KUZGUNCUK-PAŞALİMANI 23 EKİM 2019

1. GÜN

Tarihi Yarımada’dan önce Türklerin eline geçen Üsküdar’ın komşusu Kuzguncuk tarih boyunca farklı inançların bir arada yaşadığı bir yerleşim olmuş. Sokaklarına yayılan Rum, Ermeni, Musevi ve Müslümanlara ait ibadethaneler ile hala yaşayan mahalle kültürü Kuzguncuk’un karakterini oluşturuyor.

         Kuzguncuk’un karakterini daha iyi anlayabilmek için gezimize Üsküdar’dan başlıyoruz. Boğaz kıyısı boyunca yol alıp Paşalimanı ve Fethi Paşa Korusu üzerinden Kuzguncuk sokaklarını keşfe çıkıyoruz.

          Üsküdar’da buluşmamızın ardından ilk durağımız Mimar Sinan eseri olan Mihrimah Sultan Külliyesi’ni gezeceğiz. Caminin hemen önünde yer alan III. Ahmet Çeşmesi’ni görüp Lale Devri hikayelerini dinledikten sonra Boğaz kıyısı boyunca gezimizde devam edeceğiz. Paşalimanı kıyısına sıralanan tarihi yapıları, çeşmeleri, bir zamanlar tütün deposu olarak kullanılan şimdi ise tiyatroya dönüştürülen yapıları görüp Fethi Paşa Korusu’nda kahve molası vereceğiz.

      Mola sonrası Kuzguncuk sokaklarında mahalle kültürünün izlerini sürmeye başlayacağız. Tarihi dokusunu koruyan Kuzguncuk’ta cami ile kilise ve sinagoglar bir arada yan yana yaşamlarına devam ediyorlar. Beth Yaakov Sinagogu, Surp Kirkor Lusaroviç Ermeni Kilisesi, Ayios Panteleimon Rum Kilisesi ve Ayazması göreceğimiz ibadethaneler olacak. Bir zamanlar efsane olan Perihan Abla dizisinin çekildiği ve mahalle kültürünün izlerini taşıyan ara sokaklar, dükkanlar ve tipik semt evleri ile gezimize devam edeceğiz. Mahalle halkının sahip çıkıp yapılaşmaya izin vermediği Kuzguncuk Bostanı, Marko Paşa’nın bir zamanlar evi olan yeri, birbirinden farklı lezzetler ve ürünler sunan kafeleri, dükkanları gördükten sonra gezimize son noktayı koyacağız.

  • Buluşma saat 09:45’de Üsküdar Mihrimah Sultan Camii avlusu
  • Programımız saat 10:00’da başlayacaktır.
  • 13:30 Turumuzun sonu

Önemli notlar:

  • Camii ziyaretleri için hanımların yanlarında eşarp getirmesi rica olunur.
  • Sinagog ziyareti için misafirlerimizin yanlarında nüfus cüzdanlarını bulundurmaları rica  olunur.
  • Gezimiz esnasında rahat yürüyüş ayakkabıları ile gelinmesi rica olunur.
  • Rehberlik hizmeti
  • Tüm girişler ve bağışlar
  • İkramlar
  • Kişisel Harcamalar
Tur danışmanı bilgisi bulunamadı.

ÖMER KOKAL İLE BOĞAZDA KÜLTÜR MOZAİĞİ KUZGUNCUK-PAŞALİMANI 27 EKİM 2019

Kalkış - Dönüş Tarihi / Konsept 2 Kişilik Oda
(Kişi Başı)
İlave Kişi Tek Kişilik Oda 3 Kişilik Oda
(Kişi Başı)
4 Kişilik Oda
(Kişi Başı)
5 Kişilik Oda
(Kişi Başı)
Çocuk İndirimleri
23.10.2019 - 23.10.2019
Programda belirtilen öğle ve akşam yemekleri

225,00 TL

225,00 TL

225,00 TL

225,00 TL

225,00 TL

225,00 TL
Tanıtım filmi bulunamadı.