ÖMER KOKAL İLE KARAKÖY - TOPHANE 10 MART 2020

1. GÜN

Galata ve Karaköy’ü tek kelime ile anlatmak gerekseydi eğer, en uygun kelime “çeşitlilik” olurdu. Dinsel ve etnik çeşitlilik, bir taraftan bölgenin mimari ve kültürel kimliğini belirlerken, diğer taraftan renkli ve hareketli bir yaşamın ortaya çıkmasını sağlamış. Farklı halklar, kültürler ve inançlar İstanbul’a ilk adımlarını burada atmışlar. O günlerden miras kalan renklilik keyfe hitap eden her alanda tüm canlılığıyla sürüyor. Öte yandan her sokakta karşınıza çıkan kilise, sinagog, manastır ve camiler bölgenin inanç konusundaki canlılığını gösteriyor. Galata’dan, Karaköy’e uzanan rota, dünyevi isteklerle, manevi ihtiyaçları karşılayan mekanlarla dopdolu. Gezimiz boyunca dünyevi tatları es geçmeden, manevi dünyanın kıyıya köşeye saklanmış şaşırtıcı mekanlarını göreceğiz.

 

Tünel Meydanı’ndan başlayacak gezimizin ilk durağı Kırım Anglikan Kilisesi olacak. Ardından son yıllarda yapılan yenilemelerle biraz olsun eski güzel günlerine dönen Serdarı Ekrem Sokağı ve buranın simge yapısı Doğan Apartmanı’nı göreceğiz. Galata’nın tarihi sokaklarından Karaköy’e doğru inerken Kamondo Merdivenleri ve Ceneviz Evi’ni yakından görüp bölgenin ilginç tarihini dinleyeceğiz. Bir zamanlar buraları mesken tutan ancak ömrü giyotinle sonlanan şair Andrea Chenier’in sıradışı yaşamını öğreneceğiz. Bir zamanlar Galata’yı kuşatan ihtişamlı surları ve üzerlerinde hala duran Ceneviz armalarını görüp Arap Camii’ni ziyaret edeceğiz. Yapılar arasına sıkışmış Fatih ve Rüstem Paşa’nın yaptırdığı hanları ve Pargalı İbrahim’in mütevazi camisini gezip yemek molası vereceğiz.

 

Yemek sonrası bir zamanlar Haliç girişini kapatan zincirin bağlandığı hisarın bodrumuna gireceğiz. Burada ki Yer altı Camisi sizleri çok şaşırtacak. Son dönemlerde oldukça hareketlenen Karaköy’ün sokaklarına gizlenen Türk Ortodoks Kilisesi ve Rusların çatı kiliselerini görerek Tophane’ye ulaşacağız. Mimar Sinan tarafından Kaptan-ı Derya Kılıç Ali Paşa için Ayasofya planına göre yapılan külliyenin yeni restore edilen medrese, hamam ve camisini gezip hikayelerini dinleyeceğiz. Gezimizin son durağı Tophane Meydan Çeşmesi olacak.

  • Buluşma Saati: 09:45
  • Buluşma Yeri: Tünel Alman Kitapevi Kafesi
  • Programımız saat 10:00’de başlayıp 15.00’da sonlanacaktır.

 

  • Rehberlik Hizmeti
  • Öğle Yemeği
  • İkramlar
  • Tüm Giriş ve Bağışlar
  • Kişisel harcamalar
Tur danışmanı bilgisi bulunamadı.
Ekstra tur bilgisi bulunamadı.

10 MART 2020

Kalkış - Dönüş Tarihi / Konsept 2 Kişilik Oda
(Kişi Başı)
İlave Kişi Tek Kişilik Oda 3 Kişilik Oda
(Kişi Başı)
4 Kişilik Oda
(Kişi Başı)
5 Kişilik Oda
(Kişi Başı)
Çocuk İndirimleri
10.03.2020 - 10.03.2020
Programda belirtilen öğle ve akşam yemekleri

275,00 TL

-

275,00 TL

-

-

-
Tanıtım filmi bulunamadı.