ÖMER KOKAL İLE MİTOLOJİNİN İZİNDE İSTANBUL 13 ŞUBAT 2020

1. GÜN

Mitolojik efsaneler ve mozaikler eşliğinde antik dünyanın, günlük yaşamına keşif dolu bir yolculuk…

       Bu gezimizin başkahramanları antik dünyanın tanrı ve tanrıçaları ile efsanevi kişilikleri olacak. Onların mitolojik hikayelerini dinleyerek Arkeoloji Müzesi, Ayasofya Müzesi ve Büyük Saray Mozaikleri Müzesi’ni gezeceğiz. Masal tadında ki bu gezimizde “Efsane İstanbul” kitabının yazarı Ömer Kokal ‘ın anlatımıyla ziyaretlerimizi gerçekleştireceğiz.

        İlk durağımız söz konusu kahramanlara ait pek çok heykelin sergilendiği İstanbul Arkeoloji Müzesi olacak. Apollon, Athena, Marsyas, Poseidon, Medusa ve daha pek çok mitolojik kahramanın heykelleri dile gelip bizlere efsanelerini anlatacaklar. Böylece onlar müzenin salonlarına sıralanan suskun mermerler olmaktan çıkıp hayal gücümüzde yeni kapılar açacaklar. Mitolojinin zengin dünyasına katkı yapan Midas, Homeros ve Sappho gibi kişiliklerin düşle gerçek arasında gidip gelen yaşamları ilham kaynağımız olacak.

         Gezimizin bir sonra ki durağı Ayasofya Müzesi’nde ise inancın izleri sürüp, inanca dair anlatıları dinleyeceğiz. Bir zamanlar İstanbul’da paralı asker olarak bulunmuş bir Viking’in adını, Dan Brown’un Cehennem adlı romanında adı geçen Enrico Dandolo’nun mezar taşını, dileklerin olmasını sağladığına inanılan Terleyen Sütunu ve tabii muhteşem mozaikleri görüp öykülerini yine Ayasofya’nın kubbesi altında dinleyeceğiz.

           Yemek sonrası günün son durağı Büyük Saray Mozaikleri Müzesi’ne gideceğiz. Bizans’ın dillere destan sarayından geriye kalan mozaikler bizlere mitolojiden ve antik dünyanın günlük yaşamından pek çok hikaye anlatacak. Ayrıca mozaik sanatının Pagan ve Hıristiyan dünyasında nasıl kullanıldığını, benzerliklerini ve farklarını öğrenme fırsatı bulacağız. Mozaik Müzesi’nde, kentimizin üç önemli müzesi üzerinden mitolojik dünyaya yaptığımız keyifli yolculuğumuzu sonlandıracağız.

*** Gezimizi sırasında mutlaka rahat yürüyüş ayakkabılarınızla katılımınızı rica ederiz.

*** Müze kartı olan misafirlerimizin girişler için yanında getirmesini rica ederiz.

·         Buluşma saat 10:00’da Arkeoloji Müzesi bahçesinde

·         Programımız saat 10:15’de başlayacaktır.

·         15:00 Turumuzun sonu


  • Rehberlik Hizmeti
  • Öğle Yemeği
  • Bağışlar 

    • Kişisel harcamalar
    • Girişler için kullanılacak Müze Kart Bedeli
80'li yılların başında otostopla başlayan yol tutkusu, 90'lı yıllarda fotoğraf tutkusuyla birleşti. 1991 yılında o yılların iki önemli fotograf kurumunda konuyla ilgili dersler aldı ve çeşitli çalışmalara katıldı. Anadolu Üniversitesi Fotoğrafçılık ve Kameramanlık Bölümü'nü bitirdi.

1996 yılında Balkanlara yaptığı fotograf yolculuğu sonrası çalışmaları Yapı Dergisi tarafından yayınlandı. Ağırlıklı olarak günlük yaşamla, geleneksel mimarinin harmanlandığı karelerden oluşan Balkan fotografları Yapı Dergisi'nin üç ayrı sayısında Makedonya, Arnavutluk ve Bulgaristan başlıklarıyla yayınlandı.

Bu çalışmayla birlikte mimari fotograflara ağırlık verdi. Önceleri daha yoğun olmakla birlikte hala pek çok mimar için bu tür çalışmalarına devam ediyor. Ancak, gezi fotografçılığı her zaman en yoğun yaptığı fotograf tarzı olarak öne çıkıyor.

Yaklaşık 15 yıl içinde ülkemizin seçkin pek çok dergisi için 300'ün üzerinde fotograf ve yazıdan oluşan seyahat dosyası hazırladı. Voyager, The Gate, Cfmag, Younique, Skylife, Maison Marie Claire, Yapı Dergisi, Tasarım, Mimarlık Dekorasyon, Maison Françiese, Ulusoy Travel, Sealife, Artdecor, Bp Magazine, Swissper, Onair, Caretta, Regnum, Anchor, Mutfak Rehberi, E-Style, Harper's Bazaar çalışmalarının yayınlandığı dergilerden ilk akla gelenler.

Mental Klinik sanat grubunun 2001 yılında hazırladığı "Uyku" konulu çalışma içinde yer aldı. Söz konusu çalışmayla aynı adı taşıyan "Uyku" kitabı onun fotograflarıyla hazırlandı.

Yapı Endüstri Merkezi tarafından yayınlanan Doğan Kuban'ın "İstanbul Yazıları" adlı kitabına fotograf desteğinde bulundu. Taç Vakfı tarafından yayınlanan "Geçmişten Günümüze Beyoğlu" adlı iki ciltlik kitaba "Geçmişten Bakan Yüzler" konusuyla katkıda bulundu.

İçinde İlber Ortaylı, Günseli Renda, Nurhan Atasoy gibi seçkin isimlerin yazılarının bulunduğu 5 kitaptan oluşan "Anadolu'da Tarih ve Kültür" isimli yayının görsel çalışmalarını üstlendi. Yine Yapı Endüstri Merkezi tarafından yayınlanan "Osmanlı Başkenti İstanbul'da Çeşmeler" adlı kitapta yer alan tüm çeşmeleri görüntüledi.

Voyager Dergisi tarafından 2005 yılında yayınlanan "Türkiye'nin En Güzel Tatil Yöreleri" adlı kitabın tüm yazı ve fotograflarını Akgün Akova ile birlikte hazırladı.

Türkiye'nin neredeyse tamamını birkaç kez gezmiş olmasının yanı sıra, Fas, Yemen, Küba, Ürdün, Makedonya, Arnavutluk, Bulgaristan, Suriye, Malta gibi birçok ülkeye kişisel fotograf yolculukları yaptı.

2005 yılının Aralık ayında davet üzerine Alman Turizm Merkezi'nin Berlin ve Frankfurt'u kapsayan tanıtım gezisine katıldı. Bu yolculuk sonrasında çeşitli dergilerde yayınladığı çalışmaları Alman Turizm Merkezi tarafından beğenilerek ülkeye ikinci kez davet edildi. 2006 yılının Mayıs ayında gerçekleşen bu ikinci Almanya davetinde ülkenin en önemli turizm alanı olan "Romantik Yol"u fotografladı.

2006 yılının Mart ayında Tunus Konsolosluğu'nun daveti üzerine 8 gün boyunca Tunus'un çeşitli yerlerini fotografladı.

2007 yılı Şubat ayında Hong Kong Turizm Bölümü tarafından Çin Yeni Yılı kutlamalarını görüntülemek üzere Hong Kong'a davet edildi, aynı yılın Mart ayında ise Malezya Turizm Bakanlığı tarafından Kuala Lumpur ve Langkawi Adası'nı görüntülemek üzere bu ülkeye davet edildi. Tüm bu çalışmalar sonrası ortaya çıkan pek çok seyahat konusu farklı bir çok dergi de çeşitli dönemlerde yayınlandı.

20 yıllık fotograf geçmişinde edindiği bilgi birikimini küçük gruplara ve çeşitli firmaların çalışanlarına özel fotograf eğitimleri vererek değerlendirmekte.

Seyahat yazarlığı ve fotografçılığının yanısıra 1993 yılından beri pek çok turizm firması ile çalıştıktan sonra 2002 yılından beri Arnika Turizm için seyahat danışmanlığı da yapıyor.

2003 yılından beri Voyager Dergisi turizm danışmanlığının yanında, TRT Türk kanalında yayınlanan "Zor Yollar" adlı macera ve seyahat programının da danışmanlığı ve sunuculuğunu yapmakta.

Kış aylarını İstanbul yaz aylarını ise Assos'ta geçiren Ömer Kokal fırsat buldukça çeşitli turizm firmaları için Yemen, Suriye ve Ürdün turlarında tur liderliği de yapıyor.
Ekstra tur bilgisi bulunamadı.

13 ŞUBAT 2020

Kalkış - Dönüş Tarihi / Konsept 2 Kişilik Oda
(Kişi Başı)
İlave Kişi Tek Kişilik Oda 3 Kişilik Oda
(Kişi Başı)
4 Kişilik Oda
(Kişi Başı)
5 Kişilik Oda
(Kişi Başı)
Çocuk İndirimleri
13.02.2020 - 13.02.2020
Programda belirtilen öğle ve akşam yemekleri

250,00 TL

-

250,00 TL

-

-

-
Tanıtım filmi bulunamadı.