ÖMER KOKAL İLE TOPKAPI SARAYI VE HAREM 23 ŞUBAT 2020

1. GÜN

Yüzyıllarca Osmanlı hanedanın evi, imparatorluğun yönetim merkezi olan Topkapı Sarayı’nın sırlarını keşfe çıkıyoruz. Sadece görünen değil görünmeyen detayları, entrikaları ve insan öyküleriyle farklı bir yolculuğa çıkacağız. Sarayın ihtişamlı yapıları bizlere padişahların az bilinen yanlarını anlatırken, Harem’in çini kaplı duvarları valide sultanların sır dolu yaşamlarını fısıldayacak. Bir avuç kül sayesinde hayatı kurtulan padişahtan, perde kordonuyla boğularak hayata veda eden valide sultana kadar daha pek çok sıra dışı hikaye dinleyeceğiz. Sadece insan hikayeleri değil Kaşıkçı Elması, Zümrütlü Hançer gibi sarayın sembolü olmuş objelerin hikayeleri de sizleri çok şaşırtacak.

Gezimize Osmanlı’nın parasıyla ekmeğinin üretildiği birinci avludan başlayacağız. Gotik kuleleriyle dikkat çeken Selam Kapısı’ndan geçerek ikinci avluyla gezimiz devam edecek. Burada sarayın mutfakları, kahve kültürünün anlatıldığı müze, silah koleksiyonu, Divan-ı Hümayun gezeceğimiz yerlerden bir kaçı. Ayrıca burada uzun zamandır gözlerden uzak kalan ve geçtiğimiz günlerde tekrar sergilenmeye başlayan Kaşıkçı Elması ve Zümrütlü Hançeri göreceğiz.

Ardından sarayın en çok ilgi çeken bölümü Harem’de valide sultanların, cariyelerin ve şehzadelerin yaşamlarına bir yolculuk yapacağız. Kutsal emanetler bölümünü gezdikten sonra İstanbul Boğazı’na tepeden bakan kafede kahve molası vereceğiz. Mola sonrası İftariye Köşkü ve farklı dönemlerde farklı padişahlar tarafından yapılmış olan köşkleri gezip hikayelerini dinleyeceğiz. Haliç ve Galata’ya bakan bu manzaraya karşı gezimize son noktayı koyacağız.

BULUŞMA SAATİ VE YERİ: 10:00 SÜTİŞ TOPKAPI SARAYI GİRİŞİ

TUR BAŞLANGIÇ SAATİ: 10:15

TUR BİTİMİ: 14:00

***  Gezimiz esnasında rahat yürüyüş ayakkabıları ile gelinmesi rica olunur.

    • Sacred7 Profesyonel Rehberlik Hizmeti
    • Çay-Kahve İkramı
    • Kulaklık Hizmeti
    • Harem Giriş Ücreti Ve Bağışlar
  • Kişisel harcamalar
  • Topkapı Sarayı Girişinde Kullanılacak Müze Kart bedeli
80'li yılların başında otostopla başlayan yol tutkusu, 90'lı yıllarda fotoğraf tutkusuyla birleşti. 1991 yılında o yılların iki önemli fotograf kurumunda konuyla ilgili dersler aldı ve çeşitli çalışmalara katıldı. Anadolu Üniversitesi Fotoğrafçılık ve Kameramanlık Bölümü'nü bitirdi.

1996 yılında Balkanlara yaptığı fotograf yolculuğu sonrası çalışmaları Yapı Dergisi tarafından yayınlandı. Ağırlıklı olarak günlük yaşamla, geleneksel mimarinin harmanlandığı karelerden oluşan Balkan fotografları Yapı Dergisi'nin üç ayrı sayısında Makedonya, Arnavutluk ve Bulgaristan başlıklarıyla yayınlandı.

Bu çalışmayla birlikte mimari fotograflara ağırlık verdi. Önceleri daha yoğun olmakla birlikte hala pek çok mimar için bu tür çalışmalarına devam ediyor. Ancak, gezi fotografçılığı her zaman en yoğun yaptığı fotograf tarzı olarak öne çıkıyor.

Yaklaşık 15 yıl içinde ülkemizin seçkin pek çok dergisi için 300'ün üzerinde fotograf ve yazıdan oluşan seyahat dosyası hazırladı. Voyager, The Gate, Cfmag, Younique, Skylife, Maison Marie Claire, Yapı Dergisi, Tasarım, Mimarlık Dekorasyon, Maison Françiese, Ulusoy Travel, Sealife, Artdecor, Bp Magazine, Swissper, Onair, Caretta, Regnum, Anchor, Mutfak Rehberi, E-Style, Harper's Bazaar çalışmalarının yayınlandığı dergilerden ilk akla gelenler.

Mental Klinik sanat grubunun 2001 yılında hazırladığı "Uyku" konulu çalışma içinde yer aldı. Söz konusu çalışmayla aynı adı taşıyan "Uyku" kitabı onun fotograflarıyla hazırlandı.

Yapı Endüstri Merkezi tarafından yayınlanan Doğan Kuban'ın "İstanbul Yazıları" adlı kitabına fotograf desteğinde bulundu. Taç Vakfı tarafından yayınlanan "Geçmişten Günümüze Beyoğlu" adlı iki ciltlik kitaba "Geçmişten Bakan Yüzler" konusuyla katkıda bulundu.

İçinde İlber Ortaylı, Günseli Renda, Nurhan Atasoy gibi seçkin isimlerin yazılarının bulunduğu 5 kitaptan oluşan "Anadolu'da Tarih ve Kültür" isimli yayının görsel çalışmalarını üstlendi. Yine Yapı Endüstri Merkezi tarafından yayınlanan "Osmanlı Başkenti İstanbul'da Çeşmeler" adlı kitapta yer alan tüm çeşmeleri görüntüledi.

Voyager Dergisi tarafından 2005 yılında yayınlanan "Türkiye'nin En Güzel Tatil Yöreleri" adlı kitabın tüm yazı ve fotograflarını Akgün Akova ile birlikte hazırladı.

Türkiye'nin neredeyse tamamını birkaç kez gezmiş olmasının yanı sıra, Fas, Yemen, Küba, Ürdün, Makedonya, Arnavutluk, Bulgaristan, Suriye, Malta gibi birçok ülkeye kişisel fotograf yolculukları yaptı.

2005 yılının Aralık ayında davet üzerine Alman Turizm Merkezi'nin Berlin ve Frankfurt'u kapsayan tanıtım gezisine katıldı. Bu yolculuk sonrasında çeşitli dergilerde yayınladığı çalışmaları Alman Turizm Merkezi tarafından beğenilerek ülkeye ikinci kez davet edildi. 2006 yılının Mayıs ayında gerçekleşen bu ikinci Almanya davetinde ülkenin en önemli turizm alanı olan "Romantik Yol"u fotografladı.

2006 yılının Mart ayında Tunus Konsolosluğu'nun daveti üzerine 8 gün boyunca Tunus'un çeşitli yerlerini fotografladı.

2007 yılı Şubat ayında Hong Kong Turizm Bölümü tarafından Çin Yeni Yılı kutlamalarını görüntülemek üzere Hong Kong'a davet edildi, aynı yılın Mart ayında ise Malezya Turizm Bakanlığı tarafından Kuala Lumpur ve Langkawi Adası'nı görüntülemek üzere bu ülkeye davet edildi. Tüm bu çalışmalar sonrası ortaya çıkan pek çok seyahat konusu farklı bir çok dergi de çeşitli dönemlerde yayınlandı.

20 yıllık fotograf geçmişinde edindiği bilgi birikimini küçük gruplara ve çeşitli firmaların çalışanlarına özel fotograf eğitimleri vererek değerlendirmekte.

Seyahat yazarlığı ve fotografçılığının yanısıra 1993 yılından beri pek çok turizm firması ile çalıştıktan sonra 2002 yılından beri Arnika Turizm için seyahat danışmanlığı da yapıyor.

2003 yılından beri Voyager Dergisi turizm danışmanlığının yanında, TRT Türk kanalında yayınlanan "Zor Yollar" adlı macera ve seyahat programının da danışmanlığı ve sunuculuğunu yapmakta.

Kış aylarını İstanbul yaz aylarını ise Assos'ta geçiren Ömer Kokal fırsat buldukça çeşitli turizm firmaları için Yemen, Suriye ve Ürdün turlarında tur liderliği de yapıyor.
Ekstra tur bilgisi bulunamadı.

23 ŞUBAT 2020

Kalkış - Dönüş Tarihi / Konsept 2 Kişilik Oda
(Kişi Başı)
İlave Kişi Tek Kişilik Oda 3 Kişilik Oda
(Kişi Başı)
4 Kişilik Oda
(Kişi Başı)
5 Kişilik Oda
(Kişi Başı)
Çocuk İndirimleri
23.02.2020 - 23.02.2020
Programda belirtilen öğle ve akşam yemekleri

245,00 TL

-

245,00 TL

-

-

-
Tanıtım filmi bulunamadı.