SAFFET EMRE TONGUÇ İLE EGZOTİK BİR YOLCULUK… KUZEY TAYLAND 01 – 10 NİSAN 2020 & PHUKET

BENİ ARA
1. GÜN

Siz değerli misafirlerimiz ile İstanbul Havalimanı, Dış Hatlar Terminali’nde, saat 17.30’da buluşuyoruz. Bilet ve pasaport işlemleri sonrası, Türk Hava Yolları, TK172 sefer sayılı uçuşu ile saat 20.05’de Tayland'ın dünyaca ünlü tatil adası Phuket’e hareket ediyoruz.

 
2. GÜN

Yerel saat ile 09.50’de varışımıza istinaden, cennet adayı gezmeye başlıyoruz. İlk durağımız, Phuket’teki 29 tapınak tapınaktan en önemlisi olan Wat Chalong Tapınağı. Chalong tapınağı, o zamanlar adada yaşayan 2 tane en önemli Budist keşişine ithafen yapılmıştır. Bu 2 önemli keşiş Luang Pho Chaem (หลวงพ่อแช่ม) ve Luang Pho Chuang (หลวงพ่อช่วง), 1876 yıllarında yaşanan Çin istilasına karşı yerel halkı birlik beraberliğe çağırarak, gelen çin istilasına karşı büyük bir direniş göstererek, istilanın geri püskürtülmesinde büyük rol oynamışlardır. Bu keşişlerin uyguladıkları bitkisel tedavi yöntemleri sayesinde istila boyunca birçok yaralının şifa bulmasını sağlamıştır. Resmi olarak Wat Chaitararam olarak adlandırılan Wat Chalong'un kompleksi 1837'de şu anki yerinde inşa edilmiştir. Phuket sadece şehrin her yerine yayılmış tapınaklarıyla değil, aynı zamanda doğal güzellikleri, uzun sahil şeridi, meşhur plajları ve renkli eğlence hayatıyla da popülerdir...

Öğle yemeğimizi gezimiz sırasında alacağız. Gezimiz şehrin tarihi bölgesinde devam edecek. Şehrin bu bölümünde, Phuket'in, 100 yıl önceki teneke baronları tarafından işgal edilen, görkemli Çin-sömürge konaklarını göreceksiniz. Şehir gezimizin ardından otelimize transferimiz yapılıyor. Akşam yemeğimiz yerel bir restoranda.

3. GÜN

Sabah keyifli kahvaltımız sonrası, özel tekne ile ünyanın en güzel tropik adalarından biri olan ve Leonardo Di Caprio'nun The Beach filmi ile ünlenen Phi Phi Adası’na gidiyoruz.

Andaman denizinin büyülü adalarına yapılan çok keyifli bir günlük turdur. Otelden ayrılıp Phuket’in lüks marinalarından olan Boat Lagoon veya Royal marina’ya ulaştıktan sonra sürat tekneleri ile Phi Phi adalarına doğru yola çıkıyoruz. Iki adadan olusan Phi Phi adalarında yüzlerce renkli okyanus baliklari ile snorkel yapip , adada yasiyan maymunlari gordukten sonra ogle yemegimizi almak icin Phi Phi Don adasina yanasiyoruz. Yemek sonrasi Phi Phi Lay adasina gecip sirasiyla Viking Magarasi , Pileh Lagoon’u ziyaret edip butun Phuket fotograflarinda gordugunuz Leonardo Di Caprio’nun The Beach filmini cektigi dunyaca meshur Maya Bay’de mola veriyoruz. Dönüş yolu üzerinde Khai Adasinda yine snorkel ve yüzme molası sonrası marina’ya ve sonrasında otele donuyoruz.

4. GÜN

Kahvaltı sonrası, günümüz cennet adada yüzmek, dinlenmek, alışveriş yapmak üzere serbest.

 
5. GÜN

Kahvaltı ve çıkış işlemlerimizin ardından, havalimanına transferimiz yapılıyor. Tayland’ın en egzotik şehri Chiang Rai’ye uçuyoruz. Chaing Rai çok sayıda sanatçıların, ustaların eserleri, yaratıcı tasarımları ve duygularını barındıran bir şehir. Varışımızda, Tayland’ın ulusal sanatçısı Thawan Duchanee'nin eşsiz eseri Black Temple’ı ve Baandam Müzesi’ni ziyaret ediyoruz. Gezi bitiminde otelimize transferimiz yapılıyor.

Akşam yemeği ve konaklama otelimizde.

 
6. GÜN

Kahvaltının ardından, Tayland’ın kuzeyindeki dağlık bölgede yaşayan, boyunlarına taktıkları halkalar nedeniyle tüm dünyanın ilgisini çeken, Long Neck Karen kadınlarını ziyaret ediyoruz. Efsaneye göre Karenlerin ataları dişi bir ejderha ile rüzgâr tanrısından geliyor. Karen kadınlarının boyunlarını uzatma geleneği ise ejderhanın görünüşünün yansıtma çabasıymış. Kadınlar ejderhayı, erkekler rüzgârı sembolize ettiği mitolojilerinde, sadece ejderha olanlar bu altından boyunlukları takabilirlermiş. Bu halkaları sadece çarşamba günü doğmuş kadınlar yine sadece dolunay zamanlarında takarmış. Herhangi bir yazılı kayıt olmadığı için, eldeki bilgiler ağızdan ağıza aktarılan hikâyeler ile biliniyor. Büyük bir bölümü Budist olan Karenler’in, %15’iKatolik ve Baptist Hıristiyan. Bunun yanında eski animist inancına ait gelenekleri de sürdürüyorlar. Tayland’da 9 ayrı kampta ise 100 binden fazla Kayan insanı hayatlarını sürdürmeye çalışıyor. Ardından, Tayland, Laos ve Myanmar sınırlarının bir araya geldiği, dünyaca ünlü "Altın Üçgen" i ziyaret edecek, Mekong Nehri ve Opium Müzesi'nin panoramik manzarasını göreceğiz. Kuzey Tayland'ın ilk başkenti olan "Chiang Sean" kentindeki arkeolojik kalıntıları ziyaretin ardından, öğle yemeğimiz yerel bir restoranda.

Öğle yemeğinden sonra, Mekhong'un Ruak Nehri ile birleştiği “Sop Ruak” olarak adlandırılan Altın Üçgen bölgesine doğru bir tekne gezi yapıyoruz. Burası, Loas, Myanmar ve Tayland olmak üzere üç ülkenin sınırlarının bir araya geldiği yerdir. Burada tarihte insanlar tarafından yerleşildiğinin kanıtı çok sayıda antik yer ve yapı kalıntıları bulunur.

Gezi bitiminde otelimize transferimiz yapılıyor.

 
7. GÜN

Kahvaltı ve otelden çıkış işlemlerimizin ardından, Gezimizin ilk durağı Chiang Rai'daki sıcak su kaynağı (kaplıca) olan Hot Spring Mae Kachan. Cilt bakımı ve çeşitli terapiler yapılan kaplıcalardaki sıcak su kaynakları elbette tamamen doğaldır. Burada üç tane doğal kaplıca bulunur. Her gölet yaklaşık 3 metre genişliğinde olup oda sıcaklığı ise yaklaşık 80 derecedir.

Ardından ziyaret edeceğimiz Wat Rong Khun, beyaz rengin ve sıvadaki cam parçalarının güneşte parıldayan camlarıyla dikkat çeken eşsiz bir tapınaktır. Beyaz renk Buda'nın saflığını gösterirken, cam Buda'nın bilgeliğini ve Budist öğretileri olan Dhamma'yı sembolize eder. Gezi sonrası Chiang Mai’ya doğru ilerliyoruz. Varışımızda otelimize transferimiz yapılıyor. Akşam yemeğimiz yerel bir restoranda.

8. GÜN

Kahvaltının ardından, Mae Tang Fil kampına gidiyoruz. Burada Fil Show’u seyredeceğiz. Ardından, fillerle Vadiyi çevreleyen yemyeşil tarlalardan geçerek Lisu Trive Village’ı ziyaret edeceğiz. Öğle yemeğimiz Fil kampında yerel tatlar eşliğinde. Yemeğin ardından nehirde bambu sallarla rafting yapacak, orkide çiftliğini ziyaret edeceğiz. Keyifli ve egzotik günün ardından otelimize transferimiz yapılıyor.

 
9. GÜN

Kahvaltının ardından, egzotik şehri gezmeye başlıyoruz. Chiang Mai, serin iklime sahip olan Kuzey Tayland’ın dağlık bölgesinde yer alan, içinde barındırdığı çok sayıda muhteşem ve tarihi tapınakları ile oldukça çekici ve kültürel yönden de etkileyici zenginliğe sahip bir şehirdir. Ülkenin kültür başkenti olarak geçen ve Chiang Mai Eyaletinin de başkenti olan şehir, 1296–1768 yılları arasında Lanna Krallığına, 1774 yılından 1939 yılına kadar da Chiang Mai Krallığına başkentlik yapmış. 1296 yılında kurulan Chiang Mai yeni şehir anlamına gelir.

Bu kültür şehri; meditasyon derslerinin verildiği 300’den fazla eski Budist tapınakları, kendilerine Karen-Padung (Long Neck Giraffe Hill Tribe) denen uzun boyunlu kabilesi, ünlü alışveriş ve eğlence mekânı gece pazarı ile Tayland’ın en gözde yerleşim birimi olarak bilinir. 700 yıllık şehir Chiang Mai, doğa ile iç içe yürüyüş imkanı, orkide ve kelebek bahçeleri, bambu rafting aktiviteleri ve fil safarileri ile oldukça zengin aktiviteler sunar.

Duvarlarla çevrili Chiang Mai şehrinin içinde yeralan tapınaklardan, Wat Phra Singh en ünü olanıdır. “Aslan Buda Manastırı” veya “Aslan Buda Tapınağı” olarak da bilinen tapınak, orada yaşayan yüzlerce keşişin bulunduğu aktif bir tapınaktır. Chiang Mai’ın diğer bir önemli tapınağı, kentin antik duvarlı kısmında bulunan Wat Chedi Luang'dır. Wat Chiang Man, Chiang Mai'deki en eski tapınaktır ve geçmişi 1296'da şehrin kuruluşuna kadar uzanır.  Kral Mengrai, yeni bir şehir kurup Lanna Krallığının yeni başkenti yapmaya karar verdiğinde, Chiang Mai'nin yapımını denetlemek için kullanılan sitede yeni kentin ilk tapınağı olarak Wat Chiang Man'i inşa etmiş. Tapınak çok eski ve önemli Buda görüntülerini barındırır.

Son durağımız olan, San Kamphaeng ise, el sanatları sevenler için bir cennettir. Üzerinden geçen 18 kilometrelik otoyol, seramik, sade kâğıt, lake eşya, kâğıt şemsiye ve ipek üreten köy ve fabrikalara ev sahipliği yapar. Çok sayıda el sanatları yapan ustaların hünerlerini izlemek için en iyi yerlerden biridir.

Gezinin ardından, havalimanına transferimiz yapılıyor. Bilet ve pasaport işlemleri sonrası, Bangkok aktarmalı olarak İstanbul’a uçacağız. Bangkok’tan THY’nin TK 65 sefer sayılı direk uçuşu ile saat 21.45’te İstanbul’a hareket ediyoruz.

10. GÜN

Türkiye saati ile 04.10’da Istanbul’a hoş geldiniz...

Hayat bir yolculuktur…

Bir sonraki yolculuğunuzda tekrar görüşmek dileği ile...

OTELLERİMİZ:


PHUKET

Sala Hospitality  Phuket vb.

https://www.salahospitality.com/phuket/stay/garden-pool-villa/

CHIANG RAI

The Riverie by Katathani Chiang Rai Hotel vb.

https://www.theriverie.com/

CHIANG MAI

Le Meridien Chiang Mai Hotel vb.

https://www.marriott.com/hotels/travel/cnxmd-le-meridien-chiang-mai/?scid=bb1a189a-fec3-4d19-a255-54ba596febe2

 

 

 1. Phuket – Chiang Rai ve Chiang Mai – Bangkok arası iç hat uçuşlar,
 2. • Belirtilen otellerde kahvaltı dahil konaklama,
 3. • 4 öğle yemeği, 3 akşam yemeği
 4. • Programda belirtilen tüm gezi ve transferler
 5. • Programda dahil olduğu belirtilen yemekler
 6. • SAFFET EMRE TONGUÇ Danışmanlık ve Eşliği
 7. • Seyahat sağlık sigortası

 

 1. İstanbul – Phuket gidiş, Bangkok – İstanbul dönüş dış hat uçuşları,
 2. • Gezide yapacağınız ekstra harcamalar
 3. • Yurt dışı çıkış harcı
 4. • Kişisel harcamalar