HELİN YAŞAR EŞLİĞİNDE;MEZOPOTAMYA’NIN KADİM ŞEHİRLERİ; DİYARBAKIR & ZERZEVAN & MARDİN & MİDYAT 3-6 MAYIS

BENİ ARA
1. GÜN

Siz değerli misafirlerimiz ile sabah İstanbul Havalimanı’nda buluşuyoruz. Bagaj ve bilet işlemlerimizin sonrasında THY ile saat 08:45’de Diyarbakır’a hareket ediyoruz. Planlanan varış saatimiz 10:45’dir.

 

Varışımıza istinaden İç Kale ve Müzeleri ziyaretin ardından yürüyerek kenti keşfedeceğiz. Ulu Camii, cahit Sıtkı Tarancı Müzesi, Hasanpaşa Hanı, Meryem ana Süryani Kilisesini ziyaret ettikten sonra öğle yemeğimizi alıyoruz. Yemek sonrası Mor Petyun Keldani Kilisesi ve Surp Hovsep Ermeni Kilisesini ziyaret ediyoruz. Dört Ayaklı Minarede fotoğraflarımızı alıp Keçi Burcunu ziyaret ediyoruz.   

Akşam yemeğimiz yerel bir restoranda ve konaklamamız Diyarbakır otelimizde.

 

2. GÜN

Kahvaltının ardından, Roma İmparatorluğu döneminde sınır garnizonu olarak kullanılmış, tarihî yapı ve askerî bir yerleşim alanı olan Zerzevan Kalesi’ni ziyaret ediyoruz.On Gözlü Köprüde vereceğimiz fotoğraf molası sonrasında Mardin’e doğru ilerliyoruz.  

Varışımıza istinaden, Mardin turumuza Deyrulzafaran Manastırı’nı ziyaret ederek başlıyoruz. Manastır sonrası Kasimiye Medresesi’ne ulaşıyoruz. Sultan İsa döneminde Zinciriye Medresesi’nin ardından yapımına başlanan medresenin yapımı Timur ve Akkoyunlular arasında oluşan gergin siyaset sebebi ile yarım kalmış. Medrese Akkoyunlular tarafından 1502 yılında tamamlanmış ve Cihangir’in oğlu Kasım’ın adı verilmiştir.  

Öğle yemeğimizin ardından, Şehidiye Medresesi, Mardin Müzesi ve Sabancı Müzesi’ni ziyaret ediyoruz.

Akşam yemeğimiz Eski Mardin Caddesi üzerinde bulunan restoranımızda.

         Konaklama otelimizde.

3. GÜN

Otelde alacağımız kahvaltı sonrası, ilk durağımız Midyat'ın eski ismi ''Hah'' olan tarihi Anıtlı Köyü. Anıtlı köyünde 2000 yıllık Meryem Ana Kilisesini ziyaret ediyoruz.Midyat’ın meşhur gümüşçülerin de alışveriş imkanı bulduktan sonra “Sıla” dizisinin çekildiği Midyat Konukevi`ni gezmeye başlıyoruz. Üç katlı konağın taş işçiliği gerçekten büyüleyici. Ama gerçek güzellikler terasa çıktığınızda karşınıza çıkacak. Panoramik Midyat manzarasına doyamayacaksınız.

 

Alışveriş ve öğle yemeği için verilen serbest sürenin ardından, dünyanın en eski manastırlarından biri olan Mor Gabriel Manastırı’nı ziyaret ediyoruz. Manastırın temelleri Savurlu Mor Smuel ile Kartminli Mor Şemun tarafından 397 yılında atılmış.

 

Midyat turumuzun ardından, keyifli akşam yemeği ve konaklama için Mardin’e dönüyoruz.

4. GÜN

Otelde yapacağımız kahvaltı sonrası, Mardin’i gezmeye devam ediyoruz. İlk olarak Dara Antik Kenti’ne ulaşıyoruz. Kazıları devam eden bu antik kent için yeni Efes denilmektedir. Dara’nın yapımı Ürdün’de bulunan Petra ile benzerlik göstermektedir. Yapı yekpare kayalar oyularak yapılmıştır.

 

Ardından Mor Behnam ile kız kardeşi Saro adına yapılan ve şu anda Kırklar Kilisesi olarak tanınan kilise iki ismini de erken dönem Hıristiyan efsanelerinden almıştır ve 6. yüzyılın ortalarına ait bir yapıyı ziyaret ediyoruz.

Fotoğraf molamız sonrası, Mardin’de taş işçiliğinin güzelliğini ve önemini gözler önüne seren üstü kemerler ile kapatılmış sokaklarda geziyor ve fotoğraf çekiyoruz. Öğle yemeğinin ardından, Ulu Camii’yi gezeceğiz. Gezi bitiminde alışveriş için serbest zamanınız olacak.

Buluşma sonrasında, Mardin havalimanına hareket ediyoruz. TK2679 sefer sayılı uçuş ile saat 20:10’da İstanbul Havalimanı’na hareket ediyoruz. Planlanan iniş saati 22.25’dir.

Hayat bir yolculuktur, başka bir yolculukta tekrar görüşmek dileğiyle…

 

 • Belirtilen ve benzeri otel konaklama (otel değişiklik durumunda kalite aynı veya üst sınıf olacaktır)
 • Özel aracımızla tüm transferler,  
 • 3 öğle ve 3 akşam yemeği (yöresel lezzetler)
 • Midyat – Mor Gabriel gezisi
 • Dara Antik Kenti gezisi
 • Mardin gezisi
 • Diyarbakır gezisi
 • Zerzevan kalesi gezisi
 • Müze kart haricinde olan tüm ören yerleri ve giriş ücretleri
 • Zorunlu seyahat sağlık sigortası
 • Profesyonel Sacred7 Travel rehberlik ve danışmanlığı
 • Uçak biletleri
 • Yemeklerde alınacak meşrubat ve alkollü içecekler
Tur danışmanı bilgisi bulunamadı.
Ekstra tur bilgisi bulunamadı.

HELİN YAŞAR EŞLİĞİNDE;MEZOPOTAMYA’NIN KADİM ŞEHİRLERİ; DİYARBAKIR & ZERZEVAN & MARDİN & MİDYAT 3-6 MAYIS

Kalkış - Dönüş Tarihi / Konsept 2 Kişilik Oda
(Kişi Başı)
İlave Kişi Tek Kişilik Oda 3 Kişilik Oda
(Kişi Başı)
4 Kişilik Oda
(Kişi Başı)
5 Kişilik Oda
(Kişi Başı)
Çocuk İndirimleri
03.05.2024 - 06.05.2024
Programda belirtilen öğle ve akşam yemekleri

25.500,00 TL

25.500,00 TL

32.000,00 TL

-

-

-
Tanıtım filmi bulunamadı.