HELİN YAŞAR EŞLİĞİNDE;MEZOPOTAMYA’NIN KADİM ŞEHİRLERİ; MARDİN & MİDYAT 11 - 13 EKİM 2024

BENİ ARA
1. GÜN
Siz Değerli misafirlerimiz ile sabah İstanbul Havalimanı’nda buluşuyoruz. Bagaj ve bilet işlemlerimizin sonrasında TK 2674 sefer sayılı uçuş ile saat 08:25’de Mardin’e hareket ediyoruz.
Planlanan varış saatimiz 10:25’dir.

Varışımıza istinaden, Mardin turumuza Deyrulzafaran Manastırı’nı ziyaret ederek başlıyoruz. Manastır sonrası Kasimiye Medresesi’ne ulaşıyoruz. Sultan İsa döneminde Zinciriye Medresesi’nin ardından yapımına başlanan medresenin yapımı Timur ve Akkoyunlular arasında oluşan gergin siyaset sebebi ile yarım kalmış. Medrese Akkoyunlular tarafından 1502 yılında tamamlanmış ve Cihangir’in oğlu Kasım’ın adı verilmiştir.

Yerel bir restoranda alacağımız öğle yemeğimizin ardından, Şehidiye Medresesi, Mardin
Müzesi ve Sabancı Müzesi’ni ziyaret ediyoruz.

Akşam yemeğimiz, geleneksel Mardin mutfağı eşliğinde Cercis Murat Konağı’nda.

Konaklama otelimizde.
2. GÜN

Otelde alacağımız kahvaltı sonrası, ilk durağımız Midyat'ın eski ismi ''Hah'' olan tarihi Anıtlı Köyü. Anıtlı köyünde 2000 yıllık Meryem Ana Kilisesini ziyaret ediyoruz.

Midyat’ın meşhur gümüşçülerin de alışveriş imkanı bulduktan sonra “Sıla” dizisinin çekildiği Midyat Konukevi`ni gezmeye başlıyoruz. Üç katlı konağın taş işçiliği gerçekten büyüleyici. Ama gerçek güzellikler terasa çıktığınızda karşınıza çıkacak. Panoramik Midyat manzarasına doyamayacaksınız.

 

Yerel bir restoranda alacağımız öğle yemeğinin ardından, dünyanın en eski manastırlarından biri olan Mor Gabriel Manastırı’nı ziyaret ediyoruz. Manastırın temelleri Savurlu Mor Smuel ile Kartminli Mor Şemun tarafından 397 yılında atılmış 615 ve 1049'da Metropolitlik Merkezi olan manastırda, Kral Arcadius (395-408) zamanında Mor Şemun tarafından barınma ve dua yerleri yapılmıştır. Kral Theodosius (408-450) çağında lahitlerin konacağı abide evi, Meryemana Kilisesi, Resuller Kilisesi, Kırkşehit Kilisesi, Mor Smuel Mabedi, kral kızı Theodora'nın Mor Smuel tarafından iyileştirilmesi nedeniyle Theodora Kubbesi, Mor Şlemun Mabedi yapılmıştır. Midyat turumuzun ardından Mardin’e dönüyoruz.

 

Akşam yemeğimiz Bağdadi Restoran’da

3. GÜN

Otelde yapacağımız kahvaltı sonrası, Mardin’i gezmeye devam ediyoruz. İlk olarak Dara Antik Kenti’ne ulaşıyoruz. Kazıları devam eden bu antik kent için yeni Efes denilmektedir. Dara’nın yapımı Ürdün’de bulunan Petra ile benzerlik göstermektedir. Yapı yekpare kayalar oyularak yapılmıştır.

 

Ardından Mor Behnam ile kız kardeşi Saro adına yapılan ve şu anda Kırklar Kilisesi olarak tanınan kilise iki ismini de erken dönem Hıristiyan efsanelerinden almıştır ve 6. yüzyılın ortalarına ait bir yapıyı ziyaret ediyoruz.

Fotoğraf molamız sonrası, Mardin’de taş işçiliğinin güzelliğini ve önemini gözler önüne seren üstü kemerler ile kapatılmış sokaklarda geziyor ve fotoğraf çekiyoruz. Tarih ve mimari yolculuğuna ara veriyor ve lezzet yolculuğumuz başlıyor. Öğle yemeğimizi meşhur cevizli Mardin Kebabı ile yerel bir restoranda alıyoruz. Yemek sonrası Ulu Cami’yi geziyor ve kendimizi tekrardan sokaklara bırakıyoruz. Belirli bir süre birlikte gezdikten sonra alışveriş için serbest zamanınız olacak.

 

Buluşma sonrasında Mardin havalimanına hareket ediyoruz. Varışımız ve işlemler sonrası TK2679 sefer sayılı uçuş ile saat 20:10’da İstanbul Havalimanı’na hareket ediyoruz. Planlanan iniş saati 22.25’dir.

 

Hayat bir yolculuktur, başka bir yolculukta tekrar görüşmek dileğiyle…

 

  • İzala Boutique Hotel'de 2 gece konaklama
  • Özel aracımızla tüm transferler,
  • Bölgenin en iyi restoranlarında 2 öğle ve 1 akşam yemeği (yöresel lezzetler)
  • Midyat, Mor Gabriel, Dara Antik Kenti gezileri
  • Tüm ören yerleri ve müzelerin giriş ücretleri
  • Zorunlu seyahat sağlık sigortası
  • Profesyonel Sacred7 Travel rehberlik ve danışmanlığı
  • Gidiş dönüş uçak bileti
  • Yemeklerde alınacak içecekler 
Tur danışmanı bilgisi bulunamadı.
Ekstra tur bilgisi bulunamadı.

HELİN YAŞAR EŞLİĞİNDE;MEZOPOTAMYA’NIN KADİM ŞEHİRLERİ; MARDİN & MİDYAT 11 - 13 EKİM 2024

Kalkış - Dönüş Tarihi / Konsept 2 Kişilik Oda
(Kişi Başı)
İlave Kişi Tek Kişilik Oda 3 Kişilik Oda
(Kişi Başı)
4 Kişilik Oda
(Kişi Başı)
5 Kişilik Oda
(Kişi Başı)
Çocuk İndirimleri
11.10.2024 - 13.10.2024
Programda belirtilen öğle ve akşam yemekleri

22.500,00 TL

22.500,00 TL

28.000,00 TL

-

-

-
Tanıtım filmi bulunamadı.