KENAN JAY TAMER EŞLİĞİNDE GÜL RENGİ ŞEHİRLERE YOLCULUK ÜRDÜN 7 – 12 MAYIS 2024

BENİ ARA
1. GÜN

Siz değerli gezginlerimiz ile İstanbul Havalimanı Dış Hatlar Terminali’nde buluşuyoruz. Bilet ve pasaport işlemlerinin ardından, saat 06.50’de TK816 sefer sayılı uçuş ile Amman’a hareket ediyoruz. Yerel saat ile 09.15’de Amman Havalimanı’na varışımızda, bizi bekleyen özel aracımız ile Jerash’a doğru ilerliyoruz. Jerash, Antik Roma döneminde Geresa adıyla bilinmekte olup, gelişmiş ve kalabalık bir ticaret şehriydi. M.S 749 yılında şiddetli bir deprem sonucu yıkılmıştır. Şehrin yıkım ve kalıntıları yüzlerce yıldır toprağa gömülü kalmış, 1806 yılında Alman Ulrich Jasper Seetzen tarafından keşfedilmiştir. Hadrianus Takı, Hipodrom, Artemis Tapınağı, tiyatrosu ve sütunlu caddeleriyle Efes Antik Kenti’ne benzetilen Jerash’ın Yakın Doğu’nun en iyi korunmuş ve en önemli Roma kenti olduğu kabul edilmektedir.

Öğle yemeğinin ardından Ölü Deniz’e doğru ilerliyoruz. Varışımızda odalarımıza yerleşiyoruz. .

Akşam yemeği ve konaklamamız Movenpick Dead Sea Resort and Spa’da otelimizde.

2. GÜN

Kahvaltının ardından dünyanın en alçak noktası olan Dead Sea’de yüzmenin, çamur banyosunun tadını çıkaracağız. Ölü Deniz'in beş İncil kentinin bulunduğu yer olduğuna inanılmaktadır: Sodom, Gomorrah, Adma, Zeboiim ve Zoar. Ölü Deniz’de; yıllık sıcaklık değerleri, düşük nem ve yüksek atmosferik basınç nedeniyle, hava oksijen ve magnezyum yönünden zengindir ve bu değerler nefes almayı kolaylaştırır. Dünyadaki en yüksek mineral ve tuz içeriğine sahip olan Ölü Deniz suyu, iltihap önleyici özelliklere sahiptir ve kıyılarda bulunan kara çamur, 2000 yılı aşkın süredir terapötik amaçlar için kullanılmaktadır.

Öğle yemeği için ayrılan süre sonrası, Kral Yolu üzerinde yer alan, mozaikleriyle ünlü Madaba Şehri (ünlü Madaba haritası mozaiği) ve Hz. Musa’nın vaad edilen toprakları izlediği ve hayatını kaybettiğine inanılan Nebo Dağı’nı ziyaret edeceğiz. Nebo Dağı’nda Ölü Deniz ve İsrail Devleti toprakları görülebilir. Mozaikleri ile ünlü kiliseyi de gezdikten sonra, Nebo Dağı’ndan ayrılıyoruz. Bizans Döneminde bilinen haliyle İncil’deki kutsal toprakları tasvir eden en eski harita örneği olan Madaba Mozaiği’ni gördükten sonra, UNESCO tarafından "Dünya Kültür Mirası" listesine alınmış; muhteşem yapıları ve iyi korunmuş antik binaları ile Dünyanın Yeni Yedi Harikası listesinde yer alan Petra Antik Kenti’ne doğru hareket ediyoruz. Yolculuğumuz yaklaşık 3,5 saat sürecek.

Varışımızda otelde serbest zamanın ardından, isteyen misafirlerimizle, saat 20.30 civarında buluşarak büyüleyici bir deneyim için yola çıkıyoruz. (Biletler resepsiyondan direk alınacaktır, ekstra yapılacak ödeme ile ilgili bilgi tur sırasında paylaşılacaktır.)

Mum ışığıyla aydınlanan gül rengi Petra Kentini bambaşka bir atmosferde keşfedeceğiz. Bu gizemli kenti keşfimizde antik Nebati İmparatorluğu gözümüzün önünde yeniden canlanacak. Al-Khazneh (Hazine) 'de müzikler ve hikâyeler dinleyecek, Petra'yı geçmişteki seyahat yorgunu tüccarlar gibi tecrübe edeceğiz.

Akşam yemeği ve konaklamamız Movenpick Resort Petra Hotel’de.

3. GÜN

Kahvaltının ardından, muhteşem görüntüsü ile göz kamaştıran şehri gezmek üzere, hep birlikte kanyona giriyor ve yürümeye başlıyoruz.

Petra Antik Kenti, Hz.Musa’nın Vadisi anlamına gelen Wadi Musa’da bulunuyor. Wadi Musa, Musa Peygamber’in asasını yere vurup buradan su fışkırttığına inanıldığı için kutsal bir yerdir. 1812 yılında İsviçreli gezgin Johann Ludwig Burckhardt tarafından yeniden keşfedilen Petra Antik Kenti, M.Ö. 400 ile M.S. 106 yılları arasında Nebatiler’e başkentlik etmiş ve Roma İmparatorluğu tarafından işgal edilene kadar da Nebatiler’in başkenti olmuştur.

Doğal ve tarihi zenginliği açısından birçok film ve dizi setlerine ev sahipliği yapan bu gülkurusu rengindeki masalsı kentte çekilen en meşhur filmler ise İndiana Jones-Son Macera, Mumya Geri Dönüyor (2001), Transformers: Revenge of The Fallen (2009), Mortal Kombat (1997)’tır.

The Siq, El-Khazneh (Hazine), Kral Mezarları, Tiyatro, Sütunlu Cadde’yi ziyaret edeceğiz. Gezi sonrası dinlenme ve öğlen yemeği için Basin Restoran’a geçiyoruz. Öğleden sonra serbest zamanını tarihi şehirde fotoğraf çekerek veya dinlenerek geçirebilirsiniz.

Akşam yemeği ve konaklamamız Movenpick Resort Petra Hotel’de.


4. GÜN

Kahvaltının ardından, Wadi Rum’a doğru yola çıkıyoruz. Yolumuz üzerinde Haçlı ordularının bölgeyi kontrol altında tutmak için yaptıkları en büyük kale olan Shobak Kalesi’ni ziyaret edeceğiz. Öğle yemeğimiz için yol üzerinde bulunan Al Qantra Restaurant’ta mola veriyoruz. Yemek sonrası Ay Vadisi olarak da bilinen Rum Vadisi’ne gidiyoruz.

Wadi Rum, Ürdün'ün güneyindeki Akabe'nin 60 km doğusunda yer alan kumtaşı ve granit kaya içinde oluşmuş bir vadidir. Akabe’nin doğusunda bulunan vadi, UNESCO’nun Dünya Mirasları Listesi’nde bulunur. Wadi Rum, kızıl kumlar içinden yükselen dağları muhteşem renkleri göreceğimiz, doğa harikası bir yerdir.

Wadi Rum içinde, 1734 metre yüksekliğindeki ülkenin ikinci yüksek dağı Rum Dağı (Jabal Rum) ve Bilgeliğin Yedi Sütunu (Seven Pillars of Wisdom) olarak anılan tepe bulunmaktadır. Bu adı, gerçek ismi Thomas Edward Lawrence olan Arabistanlı Lawrance koymuştur. Lawrance, 1916-1918 yılları arasında Osmanlı’ya karşı Arap isyanında İngiliz subayı olarak görev yapan, Arap ulusal ayaklanmasında tüm yerel halkı Osmanlı Devleti’ne karşı ayaklandıran ve isyanı başlatan subaydır.

Wadi Rum’a varışımızda konaklama yapacağımız çadırlarımıza yerleşiyoruz. 4x4 araçlarla yapacağımız 2 saatlik çöl gezisi sonrası akşam yemeği kampımızda.

Konaklamamız Memories Aicha Luxury Camp’ta.

5. GÜN

Güne, Wadi Rum’da muhteşem gündoğumu manzaraları ile başlıyoruz. Kahvaltı ve çıkış işlemlerimizin ardından, Wadi Rum’dan ayrılıp Amman’a doğru ilerliyoruz. Varışımızda panoramik Amman şehir turu yapacağız. Turumuz esnasında, Roma Tiyatrosu, Jebel Amman Rainbow Caddesi, Arkeoloji müzesi ve Amman kalesi göreceğimiz yerler arasında yer alıyor.

Akşam yemeğimizi lokal müzisyenler eşliğinde Khan Zaman Restoran’da yiyeceğiz.

Yemek sonrası Amman Havalimanı’na transferimiz yapılıyor.

6. GÜN

Pasaport ve bagaj işlemlerinin ardından, TK815 sefer sayılı uçuşumuz ile saat 02.05’de İstanbul’a hareket ediyoruz. Yerel saat ile sabaha karşı saat 04:40’da İstanbul’a hoş geldiniz.

Hayat bir yolculuktur…

Bir sonraki yolculuğunuzda tekrar görüşmek dileğiyle…

- Programda belirtilen 5 yıldızlı oteller (ve benzeri)’de kahvaltı dâhil konaklama

- Wadi Rum’da lüks çadırlarda 1 gece konaklama

- Programda belirtilen tüm transferler ve geziler

- Tüm akşam yemekleri

- Programda dahil olduğu belirtilen 3 öğle yemeği

- Belirtilen yerlerde geziler ve tüm giriş ücretleri

- Ölü deniz deneyimi

- 4X4 jeep’ler ile Wadi Rum gezisi

- ‘Petra by night’ deneyimi,

- Khan Zaman Restoran’da akşam yemeği

- Profesyonel Sacred7 Travel rehberlik ve danışmanlığı

- Zorunlu seyahat sigortası

- THY ile İstanbul-Amman gidiş ve dönüş uçak bileti

- Ekstra harcamalar

- Yemeklerde alınacak içecekler

Tur danışmanı bilgisi bulunamadı.
Ekstra tur bilgisi bulunamadı.

ÜRDÜN

Kalkış - Dönüş Tarihi / Konsept 2 Kişilik Oda
(Kişi Başı)
İlave Kişi Tek Kişilik Oda 3 Kişilik Oda
(Kişi Başı)
4 Kişilik Oda
(Kişi Başı)
5 Kişilik Oda
(Kişi Başı)
Çocuk İndirimleri
07.05.2024 - 12.05.2024
Programda belirtilen öğle ve akşam yemekleri

2.690,00 USD

2.690,00 USD

3.460,00 USD

-

-

-
Tanıtım filmi bulunamadı.